Nasza okolica

Lokalizacja naszych osiedli zajmuje tereny pomiędzy ulicami Żelazną i Folwarczną, choć posługując się mapą Google, przebieg ulicy Folwarcznej wydaje się nieco dziwny, bowiem rozwidla się ona i biegnie w dwóch kierunkach. Na mapie widzimy, że ulica Folwarczna przebiega pomiędzy osiedlem Przemysława a osiedlem TBS aż do małego parkingu na tyłach Browaru, druga odnoga zaczyna się tuż za ulicą Stalową, okala osiedle TBS i nową zajezdnię tramwajową na Franowie, dalej biegnie równolegle do kolejowo-towarowego dworca Poznań-Franowo.

Najstarsza w okolicy jest ul. Żelazna, od lat wymagająca generalnego remontu, następne jest os. Przemysława, które powstawało w latach 1989–1993. Najmłodszym osiedlem (lokalnie nazwanym „Folwarczna”) są TBS-y wybudowane w 2000 roku. Na stronie PTBS czytamy o „566 mieszkaniach w 15 budynkach” zlokalizowanych w pięknej okolicy terenów jeziora Maltańskiego.  Realizację zakończono w 2003 roku, a osiedle w 2001 roku zdobyło tytuł „Budowy Roku 2001”. Tym samym naszej okolicy przybyło wielu mieszkańców.

Nasza okolica
Nasza okolica

Jesteśmy częścią dzielnicy Antoninek-Zieliniec-Kobylepole. W okolicy mamy Szkołę Podstawową nr 55 (www.sp55.pl), Dwujęzyczną Polsko-Angielską Prywatną Szkołę Podstawową i Gimnazjum (www.szkolapol-ang.pl), Parafię pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (www.kobylepole.prv.pl) oraz Przedszkole nr 68 „Kolorowy świat”. Największe obiekty to: Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia z wieloma oddziałami, w tym niedawno powstałym Oddziałem Zakaźnym (działa od marca 2010 roku), Kompania Piwowarska (budowa rozpoczęta w 1975 roku) oraz nowoczesna zajezdnia na Franowie. Na terenie osiedli znajdują się cztery sklepy spożywcze, kwiaciarnia, sklep piekarniczo-cukierniczy, filia Poczty Polskiej, kiosk, apteka, drogeria. Można by rzec – mamy wszystko: przepiękną okolicę, komunikację autobusową z liniami 52, 55 i 66 do Ronda Rataje oraz 57 do Ronda Śródka. Mieszkańcy marzyli o szybkim dojeździe tramwajem – zajezdnia i pętla na Franowie są przecież tak blisko, ale jednocześnie tak daleko…

Przebudowana trzy lata temu ul. abp. Walentego Dymka jest jedyną drogą dojazdową do centrum, zresztą o bardzo dużym natężeniu ruchu. Nie tylko my korzystamy z tej ulicy, bowiem od północo-wschodniej strony mamy sąsiadów: Antoninek, Zieliniec, Nowa Wieś, Swarzędz, Szczepankowo, Zalasewo itd. Jeżdżą tędy nie tylko dorośli do pracy, ale również uczniowie do poznańskich gimnazjów i liceów, a studenci do licznych uczelni w mieście.  

We wrześniu miną trzy lata, od kiedy Grupa Inicjatywna, a obecnie Stowarzyszenie Mieszkańców, zaczęła czynić starania o powstanie Przystanku Folwarczna (więcej: www.facebook.com/PRZYSTANEK.FOLWARCZNA). Nasze ostatnie działania skupiają się na przekonaniu Rady Miasta do przekazania środków finansowych na remont ulicy Folwarcznej zgodnie z jednogłośnie uchwałą przyjętą na sesji Rady Miasta w dniu 18 czerwca 2013 roku. W obecnym kształcie, projekt zakłada:

  • wyremontowanie ul. Folwarcznej na odcinku 1600 m - fragment od ul. Stalowej do pętli tramwajowej na Franowie,
  • połączenie ulicy Szwajcarskiej z nowo wyremontowanym odcinkiem,
  • wyremontowanie ulicy Stalowej,
  • budowę nowych przystanków autobusowych i ciągów pieszo-rowerowych.

Rozwiązanie to jest korzystne z wielu powodów:

  • połączenie z pętlą na Franowie,
  • efektywniejsze planowanie linii autobusowych w rejonie Rataj (np. przedłużenie linii autobusowej do Term Maltańskich z uwzględnieniem pobliskich Szpitali, CH M1 oraz mieszkańców pobliskich osiedli (Rataj, Kobylepola, Antoninka),
  • możliwość powstania szlaku dróg rowerowych do doliny Cybiny i dalej do Antoninka.

Projekt można obejrzeć na stronie ZDM: http://www.zdm.poznan.pl/projekty-drogowe.php?site=view&id=73