Spławik czy gruntówka?

Opublikowano: 29.06.2013
zachód i wędkarz

Odwieczne pytanie niejednego wędkarza, zwłaszcza początkującego. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko jest uzależnione od indywidualnych upodobań wędkarza oraz od specyfikacji łowiska.

Ja preferuję wędkarstwo gruntowe, choć zdarza mi się łowić na spławik tak zwaną metodą odległościową. Tak jak już wspomniałem wybór metody połowu w dużej mierze uwarunkowany jest specyfikacją łowiska. Pół biedy gdy łowisko, na którym przebywamy jest nam znane, wtedy wybór metody nie stanowi najmniejszego problemu. Co innego, gdy po raz pierwszy jesteśmy nad jeziorem i nie możemy zaciągnąć informacji o danym zbiorniku od miejscowych wędkarzy. W takiej sytuacji najlepiej jest mieć przy sobie dwie wędki, jedną odległościową a drugą gruntową i samemu sprawdzić jaka metoda będzie najbardziej skuteczna.

przekrój dna
oprzekrój dna zbiornika

Na początek kilka słów o metodzie gruntowej. W zależności od tego jaką rybę chcemy złowić musimy dobrać odpowiednie wędzisko. Im większa ryba tym wędka musi być „mocniejsza”. Załóżmy, że nie nastawiamy się na połów karpia lecz interesuje nas płoć, leszcz i wzdręga. W tym przypadku użyjemy lekkiego wędziska węglowego typu teleskop lub picker (zwany drgającą szczytówką). Gdy wybierzemy teleskop ważnym elementem naszego zestawu będzie sygnalizator brań. Najbardziej popularnym jest tak zwany „ping-pong” (nazwa najprawdopodobniej pochodzi od tego, że podczas brania sygnalizator podskakuje jak piłeczka pingpongowa). Z jednej strony „ping-ponga” podwieszamy pod żyłkę główną zestawu pomiędzy przelotkami wędki a z drugiej przywiązujemy do podpórki by podczas zacięcia nie odpłyną na jezioro. Nie możemy też zapomnieć o obciążeniu naszego zestawu by można było „zarzucić” wędkę. Najlepszy wyjściem będzie użycie koszyczka zanętowego lub tak zwanej „sprężyny”, co zagwarantuje, że łowimy dokładnie w miejscu, w którym nęcimy. Ważne jest również by przypon był odpowiedniej długości (nie za długi nie za krótki) inaczej nasza przynęta na haczyku będzie poza miejscem nęcenia, co nie zwiększy liczby brań.

 Cdn.

Wróc do listy