W ogrodzie przed zimą

Opublikowano: 18.11.2013

Nasze osiedle jest położone w pięknej otulinie zieleni. Wielu mieszkańców cieszy się miłymi dla oka  zielonymi zakątkami przy swoich domach. Zadbane ogrody, balkony i zieleńce dodają uroku i podnoszą atrakcyjność naszego osiedla. Kto posiada swój ogród przydomowy, wie jak wiele wysiłku należy włożyć, by cieszyć się zadbanym terenem.

ogród jesienią
ogród jesienią

Mimo, że piękne lato jest już wspomnieniem i aura do przebywania w ogrodzie nie sprzyja, to trzeba go przygotować do zimowego snu i tym samym następnego sezonu. Do prac na tę chwilę należy zaliczyć przycięcie obumarłych kwiatostanów, przekopanie miejsc, na których na wiosnę będziemy chcieli dokonać nowych nasadzeń. To ostateczny czas, by wsadzić do gruntu zimujące byliny, rośliny cebulowe. Jeśli mamy rośliny, które wymagają zimowania poza gruntem takie jak paciorecznik, dalie to również należy dokonać ich wykopania i przeniesienia do pomieszczeń, które nie pozwolą zimą rośliną zmarznąć i je odpowiednio przechować. Warto podsypać nawozem jesiennym rośliny i co istotne okopcować róże. Najważniejszym zadaniem na ten listopadowy czas jest systematyczne grabienie liści, szczególnie jeśli na wiosnę chcemy mieć zadbany trawnik. Jest to szczególnie ważne zadanie, ponieważ hamuje procesy gnilne i pomaga utrzymać ogólny porządek w ogrodzie.

Nim przyjdzie śnieżna i mroźna zima, należy jeszcze się zmobilizować. Popracować na swoim zielonym skwerku i wykonać powyższe niezbędne prace porządkowe, aby zwyczajnie wiosną mieć mniej pracy i cieszyć się budzącą do życia przyrodą. Oby do wiosny!

Urszula Barłóg

Wróc do listy