Lilak, czyli bez

Opublikowano: 16.05.2014

Lilak, Bez - krzew lub drzewo, jak żadne inne stroi nasze ogrody. Wykorzystywany na żywopłoty, jako krzew ozdobny w parkach, na szpalery przy obsadzaniu alej spacerowych, w przydomowych ogrodach. Kwitnie w maju, po królewsku rozpoczyna sezon letni, rozsiewa nieprawdopodobnie zniewalający zapach.

Sadzić można go wiosną lub jesienią w niezbyt wymagającej glebie, ale w nasłonecznionym miejscu. Lilak nadaje się również na kwiaty cięte, do wazonu choć nie zachowuje w tym wypadku długo świeżości. Po przekwitnięciu kwiatostany powinno się usuwać, ponieważ zawiązują nasiona, co osłabia roślinę i może spowodować uboższe kwitnienie w następnym roku. Przekwitłe kwiatostany usuwamy nad kwiatem skierowanym do wewnątrz tak, aby nie uszkodzić miejsca, w którym w kolejnym roku zawiążą się nowe kwiaty. Kwiatostany w kolorze ciemnoliliowym, jaśniejszy lila, biały. Bzy można samodzielnie rozmnażać poprzez odłamywanie pędów młodych w miejscu zrośnięcia z pędem starym. Wczesną wiosną możemy także odmłodzić roślinę poprzez wycięcie starych, zdrewniałych pędów tak, aby nie zagęszczały niepotrzebnie rośliny. Z kolei pędy niekwitnące – te wyrastające obok rośliny przycinamy przy samej ziemi.

Lilaki są proste w uprawie, nie potrzebują nawożenia, cieszą widokiem i zapachem zwracając na siebie uwagę nawet tych, którzy nie są zapalonymi ogrodnikami.

Anna Wachowska-Kucharska

photo description
photo description
photo description
photo description
photo description
Wróc do listy