Uwaga na toksyczna roślinę !!!

Opublikowano: 15.07.2013
barszcz sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden.) – gatunek rośliny zielnej należący do rodziny selerowatych (Apiaceae Lindl.). Pochodzi z Kaukazu. Występuje w strefie umiarkowanej półkuli północnej.

liście barszczu
liście barszczu

Roślina trująca. Ma działanie silnie toksyczne i alergizujące. Włoski na łodygach i liściach wydzielają parzącą substancję, która zawiera furanokumaryny. Związki te w kontakcie ze skórą i w obecności światła słonecznego, w szczególności ultrafioletowego,powodują oparzenia (fotodermatozę) II i III stopnia. Objawy pojawiają się przy naświetleniu promieniowaniem ultrafioletowym już po kilkunastu minutach od kontaktu, przy czym największa wrażliwość i natężenie objawów następuje po upłynięciu od 30 minut do 2 godzin od kontaktu z rośliną. Zanim pojawią się objawy oparzeń, mija długi czas, dlatego przy nieświadomości ryzyka oparzeni nierzadko intensywnie i długo mają do czynienia z opisywaną rośliną. Na siłę reakcji ma wpływ wrażliwość poszczególnych osób, a poza tym zwiększa się ona w wysokich temperaturach i przy dużej wilgotności powietrza, w tym także w przypadku silnego spocenia się. W ciągu 24 godzin nasilają się objawy w postaci zaczerwienienia skóry i pęcherzy z płynem surowiczym. Stan zapalny utrzymuje się przez około 3 dni. Po tygodniu miejsca podrażnione ciemnieją (następuje hiperpigmentacja) i stan taki może utrzymywać się przez kilka miesięcy. Miejsca podrażnione na skórze zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat. Dodatkowo odkryto także działanie kancerogenne i teratogenne niektórych furanokumaryn wytwarzanych przez ten gatunek.

U zwierząt roślina ta powoduje podrażnienie przewodu pokarmowego, biegunkę, nudności, krwotoki wewnętrzne.

poparzenia
oparzenia po kontakcie z barszczem
rany po kontakcie z barszczem sosnowskiego
rany po oparzeniach barszczem

UWAGA!

Należy unikać bezpośredniego kontaktu z tą rośliną. W razie konieczności chrońmy skórę, ubierając się szczelnie, najlepiej w strój z materiałów syntetycznych, wodoodpornych, w tym rękawice z długimi rękawami. Materiały z włókien naturalnych (bawełniane, lniane) wchłaniają sok i są penetrowane przez włoski roślin. Chronić należy także oczy, zakładając gogle, ewentualnie okulary. Jeżeli doszło do kontaktu z rośliną, należy niezwłocznie i dokładnie obmyć skórę wodą z mydłem i unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na światło słoneczne przynajmniej przez 48 godzin. W przypadku kontaktu soku roślin z oczami należy je dokładnie przemyć wodą i chronić przed światłem (nosić okulary z filtrem chroniącym przed ultrafioletem). Należy także zgłosić się do lekarza lub apteki po odpowiednie maści.

Wróc do listy