Jakie są zagrożenia drogowe

Istnieją też inne zagrożenia. W trakcie upałów kierowca może poczuć się źle zasłabnąć, albo np. zasnąć za kierownicą. Uważać trzeba też na słońce – promienie słoneczne wpadające przez okno mogą nas oślepić i sprawić, że będziemy jechać dosłownie w ciemno. Jak temu zapobiegać? Warto korzystać z osłonek przeciwsłonecznych zamieszczonych w pojeździe. Kierowca może założyć też okulary przeciwsłoneczne. W gorące dni trzymajmy w aucie (w zacienionym miejscu) wodę. Osoba prowadząca pojazd powinna też być ubrana w przewiewny strój.

Miesiące zimne

Nie ma co ukrywać w Polsce częściej jest zimno niż ciepło. Odczuwają to także kierowcy i to nie tylko podczas odśnieżania auta. Już jesienią trzeba czasem zdrapywać szron z szyb a skrobaczka to stałe wyposażenie każdego zmotoryzowanego – podobnie jak odmrażacz do zamka. Zanim jednak przyjdzie zima mamy jesień. O tej porze roku czasem bywa bardzo deszczowo co nie jest korzystne. Śliska nawierzchnia sprzyja poślizgom a te są śmiertelnie niebezpieczne. Dlatego warto troszczyć się o jakość opon i jeździć ostrożnie.

Auto poślizgnąć może się też na stercie liści, których jesienią nie brakuje. Wówczas będziesz szukał „holowanie blisko mnie„. Inna sprawa to deszcze – potrafią być bardzo uciążliwe – ograniczają widoczność, psują przyczepność. Aby zminimalizować negatywne działanie deszczu należy przede wszystkim zatroszczyć się o stan wycieraczek – ich pióra powinny być w dobrej kondycji. Co robić zimą? W pierwszej kolejności na pewno zmienić ogumienie na tzw. zimówki. Jeżeli jedziemy w góry to może nawet o łańcuchy na koła. W trakcie trwania miesięcy zimowych, zwłaszcza w okresie opadów śniegu jeździjmy powoli i ostrożnie – może być bardzo ślisko. Spokojna jazda to bezpieczna jazda.