Spotkanie robocze w sprawie nowej Folwarcznej

Opublikowano: 10.04.2014

W dniu 04.03.2014, w siedzibie ZDM-u na ul. Wilczak, odbyło się spotkanie zainteresowanych stron w sprawie dostępu do pętli tramwajowo-autobusowej na Franowie. Oprócz nas, w spotkaniu uczestniczyli:

  • Przedstawiciele rady osiedla Antoninek-Zieliniec-Kobylepole w osobach:
  • Przewodnicząca Urszula Barłóg
  • Radny miejski Andrzej Bielerzewski

Z  ramienia Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, udział wzięły:

  • Pani Prezes Bogna Narożna,
  • Administrator PTBS Folwarczna, Pani Ewa Reluga-Kiczmach.

Spółdzielnię Mieszkaniową „Zrzeszeni" reprezentowali:

  • Pani Prezes Mirosława Patrzek
  • Członek Zarządu Pan Piotr Qwant

ZTM reprezentowali panowie wicedyrektorzy: Rafał Kupś i Piotr Suszka, a w roli gospodarza wystąpił dyrektor Kazimierz Skałecki.

Po krótkim wstępie przystąpiono do omawiania koncepcji wytyczenia i poprowadzenia drogi w kierunku pętli tramwajowo-autobusowej na Franowie. Dyskusja trwała około godziny, aby znaleźć konsensus co do koncepcji planowanej drogi! ZDM ostatecznie przyjął trzy koncepcje:

1. Ul. Abp. Dymka - Piwna – ul.Stalowa - 300 metrów nowa droga – Folwarczna (wzdłuż zajezdni tramwajowej) – i  dalej do pętli tramwajowo-autobusowej.  

2. Jak wyżej, dodatkowo łącząc nową drogę z ulicą Szwajcarską przez pętlę tramwajową.

3. Jak wyżej, do Szwajcarskiej i dalej do nowego Szpitala dziecięcego - odział Zakaźny – ul. Abp Dymka i na Chartowo. Ta droga nie miałaby statusu drogi publicznej, jeździłyby nią tylko autobusy MPK.

W tych trzech wariantach założono utworzenie Przystanku autobusowego ok.100m od osiedla PTBS. Połączenie z przystankiem miałby stanowić chodnik biegnący do Szkoły Podstawowej nr 55 (oświetlony) oraz droga rowerowa w kierunku Kobylepola. Dodatkowo, w wariancie trzecim miałby powstać przystanek między Szpitalem Miejskim a planowanym Szpitalem dziecięcym, lub przy Oddziale Zakaźnym. Droga rowerowa połączyłaby resztę naszej dzielnicy (Antoninek) z osiedlem oraz pętlą.

Odczuwam osobistą satysfakcję z zaakceptowania koncepcji z drogą rowerową oraz przystankami przy szpitalach. Od przeszło trzech lat przekonujemy naszych urzędników, iż należy umożliwić pacjentom dojazd do placówek medycznych. Trudno sobie wyobrazić osobę np. na wózku jadącą z dworca PKP i przesiadającą się kilka razy by dotrzeć do Szpitala Miejskiego; a dlaczegóż nie można by było dojechać do Franowa tramwajem, przesiadając się na autobus i w niespełna 2 minuty zameldować się u drzwi szpitala?

Mam nadzieję i wierzę, że wreszcie w planie nowej drogi zostanie ujęta ta koncepcja i nastąpi jej wdrożenie w życie. Dajemy teraz czas Zarządowi Dróg Miejskich (na usilne prośby dyrektora Skałeckiego) by w spokoju mógł przygotować i przedstawić nam jeszcze przed wyborami do Rady Miasta „Koncepcję nowej Folwarcznej”. 

Krzysztof Bartosiak

photo description
photo description
photo description
photo description
Wróc do listy