Przystanek jak malowany wspólnie ze Szkołą Podstawową z Chełstu!

Opublikowano: 18.10.2013

Przeglądając ciekawe strony internetowe, będące świadectwem wielu interesujących i kreatywnych działań społecznych, natknęłam się na stronę „Przystanku Folwarczna”. Akcja „Przystanek jak malowany” organizowana przez GIM „Przystanek Folwarczna” szczególnie mnie zaciekawiła i poruszyła.  Mimo, iż jako szkoła spoza Poznania, nie możemy wziąć udziału w konkursie, to jednak  pragniemy wesprzeć akcję, poprzez gościnny udział i wykonanie prac plastycznych przez naszych uczniów.

Nasza szkoła jest szkołą wiejską położoną w powiecie czarnkowsko – trzcianeckim, w gminie Drawsko.  Piękny poniemiecki budynek szkoły położony jest w malowniczym miejscu, na skraju lasu. Niewątpliwym walorem szkoły jest fakt, iż położona jest ona w Puszczy Noteckiej, co pozwala dzieciom i nauczycielom na co dzień cieszyć się śpiewem ptaków, szumem drzew i widokiem zachwycającej i zmieniającej się przyrody. Sama miejscowość Chełst posiada również, niezwykle ciekawą historię. W okresie międzywojennym przez  Chełst przebiegała granica II Rzeczpospolitej i III Rzeszy, przez co wioska była podzielona na część polską i niemiecką.

Jesteśmy obecnie największą szkołą w gminie Drawsko, do naszej szkoły uczęszczają dzieci, które dojeżdżają, aż z 4 miejscowości. Na 121 uczniów, aż 84 jest dowożonych autobusem.  Część z nich jest już w szkole 20 minut po godzinie siódmej. Spora zatem część dzieci codziennie od samego rana czeka na przystankach skąd szkolny autobus zawozi uczniów do szkoły. Niestety w żadnej z tych miejscowości nie ma przystanku, w którym dzieci znalazłyby schronienie przed deszczem i złą aurą pogodową. Są jedynie miejsca zbiórki, na których nie ma możliwości, by usiąść i nie dźwigać ciężkiego plecaka.

W powyższej sytuacji nie mogąc stworzyć projektu odnoszącego się do rzeczywistego przystanku, pragniemy podzielić się naszym wyobrażeniem, jak powinien wyglądać przystanek marzeń dzieci ze Szkoły Podstawowej w Chełście.

Wróc do listy