PRZYSTANEK JAK MALOWANY na półmetku?

Opublikowano: 14.03.2014

Akcja, którego pomysłodawcą jest Stowarzyszenie „Przystanek Folwarczna” właśnie zakończyła kolejny etap. W piątek 7 marca b.r. odbyła się uroczysta gala w Sali Białej Urzędu Miasta w obecności V-ce Prezydenta Miasta Mirosława Kruszyńskiego oraz dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego Bogusława Bajońskiego.  Obecni byli też: rzecznik prasowy ZTM Bartosz Trzebiatowski, dyrektor infrastruktury ZTM … Kupś oraz inni zaproszeni goście, uczestnicy konkursu, przedstawiciele szkół.

Prowadził Przewodniczący Stowarzyszenia „Przystanek Folwarczna” Krzysztof Bartosiak. Ciepłe powitanie i kilka słów od zaproszonych gości.

Wielka gala … odświętne stroje i uroczysta atmosfera wśród młodych ludzi, którzy dumni z tego, że mają możliwość przez swoje projekty zmienić nasze miasto podniosło rangę tego przedsięwzięcia. Przyszłość bowiem należy do pokolenia młodych. To przecież młodość dodaje skrzydeł i wykreuje nowy świat „Młodości! Ty nad poziomy wylatuj” (Oda do młodości A. Mickiewicz).

Przypomnijmy od początku: jesienią dzieci i młodzież ze szkół, które przystąpiły do konkursu plastycznego wzięły udział na najładniejszy projekt przystanku autobusowego lub tramwajowego. Część konkursu na przystanki tramwajowe przy współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Poznaniu zakończyła gala w grudniu. Konkurs na przystanki autobusowe przy współprac z Zarządem Transportu Miejskiego uroczyście zamknięto na obecnej gali.

Jak zauważyli goście na gali to piękna i bardzo pożyteczna akcja. Prezydent Kruszyński wyraził swoje uznanie i nadzieję na kolejne inicjatywy ze strony Stowarzyszenia. Zarówno organizatorzy jak i Urząd Miasta Poznania, który wsparł akcję w ramach projektu „Poznań promuje sztukę nie wandalizm” mają nadzieję, że będziemy wspólnie dbać o przystanki i zmniejszy się ich dewastacja. Zmiana wyglądu przystanków w naszym mieście ma sprawić, że młodzi ludzie będą dbali o estetykę i wygląd przystanków, uszanują pracę swoją i innych a przez to ograniczy się wandalizm. Wierzymy, że tak szczytny cel zostanie osiągnięty, bo jak słusznie powiedział dyrektor Bajoński „najbardziej cenimy, to co sami zrobimy”.

Wszyscy uczestnicy zarówno ci najmłodsi jak i młodzież zostali nagrodzeni. Dyplomy i gratulacje otrzymali z rąk samego Prezydenta Mirosława Kruszyńskiego oraz dyrektora ZTM Bogusława Bajońskiego. Podczas uroczystości przedstawiono prezentację, z wszystkimi wyróżnionymi i nagrodzonymi pracami, a pierwsze miejsca będziemy mogli podziwiać na wiatach przystankowych. Zanim jednak to się stanie projekty wszystkich uczestników (tramwajowe i autobusowe) można będzie obejrzeć w ramach imprezy „Wiosna młodych” odbywającej się w Centrum Kultury Zamek w dniach 23-27.03.2014 r.

Były też podziękowania bez końca dla wszystkich, którzy włączyli się do akcji: placówek szkolnych, mediów, które nagłośniły akcję i dla tych którzy zafundowali drobne „gadżety” laureatom oraz dla samych organizatorów.

Ostatnią atrakcją i niespodzianką dla laureatów była przygotowana przez organizatorów przejażdżka starym tramwajem po Poznaniu. W oknach zamieszczono plakaty oraz prace uczestników propagujące w/w imprezę w Zamku.

Czekamy zatem na bardzo wiosenną aurę i przystąpienie uczestników do kolejnego etapu, a więc przeniesienie wizji projektu na ścianki przystanków. Aby przystanki komunikacyjne  w naszym mieście nie wyglądały ponuro, lecz wypiękniały, a wszyscy pasażerowie mogli podziwiać twórczość młodych ludzi.

Katarzyna Czarnecka

Wręczenie nagród
Wręczenie nagród
Wręczenie nagród
Wręczenie nagród
Wręczenie nagród
Wręczenie nagród
Wręczenie nagród
Wręczenie nagród
Wręczenie nagród
Wręczenie nagród
Wręczenie nagród
Wręczenie nagród
Wręczenie nagród
Wręczenie nagród
Wróc do listy