PEKA dla niewtajemniczonych

Opublikowano: 29.04.2014

Stowarzyszenie PRZYSTANEK FOLWARCZNA zorganizowało 9 kwietnia br. dla mieszkańców naszych osiedli spotkanie z przedstawicielami Zarządu Transportu Miejskiego, którego celem była prezentacja Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej tzw. PEKA.

Oto krótka relacja ze spotkania dla tych, którzy nie byli.

Dyrektor ZTM Bogusław Bajoński dokładnie przekazał zebranym najważniejsze informacje dot. nowej taryfy. Poszczególne etapy wdrażania już trwają, ale PEKA będzie obowiązywać od 1 lipca 2014. Nowe zasady podróżowania komunikacją miejską są też dostępne na stronie internetowej www.peka.poznan.pl. Tam też każdy posiadacz karty może zajrzeć i sprawdzić aktualny stan środków na karcie. Kwota na karcie pozostaje aż do momentu wykorzystania, nie przepada na koniec miesiąca.

Sprzedaż będzie się odbywać w punktach ZTM i punktach doładowań, których wciąż będzie przybywać, doładowanie karty będzie możliwe też w zmodernizowanych i przystosowanych do karty PEKA biletomatach na terenie całego miasta oraz już wkrótce ruszy sprzedaż internetowa.

Rodzaje karty PEKA:

  • PKJ Poznańska Karta Jednorazowa,
  • PEKA Junior do 13 roku życia (kolor karty: żółty)
  • PEKA zwykła (niebieski)
  • PEKA FIRMA dla firm (zielony)

Karty są imienne, ale jest też możliwość zakupu karty na okaziciela; jest jednak droższa i bez ulg.

W nowym systemie sami decydujemy na ile chcemy doładować kartę, nie musimy też mieć przy sobie dokumentu uprawniającego do zniżki, informacje takie będą zapisane na karcie.

Pierwszą kartę dostajemy nieodpłatnie, jednak w przypadku zagubienia trzeba ponieść opłatę.

Dyrektor ZTM zaznaczył, że mierząc liczbę pasażerów w pojazdach można lepiej zarządzać i dopasowywać transport miejski, a PEKA to ułatwi. Celem ma być też rozładowanie korków w mieście, poprzez niskie koszty dla posiadaczy karty.

Dla pasażerów PEKA oznacza możliwość obniżenia kosztów przejazdów komunikacją miejską. Np. bilet na 30 dni to obecnie 107 zł, od 1.07.14 to 99 zł, tj. 7,5% taniej.

PEKA to opłata za rzeczywistą trasę przejazdu, ładujemy kartę i korzystamy jeżdżąc po mieście, musimy jednak pamiętać wchodząc do pojazdu aby zbliżyć kartę i wychodząc ponownie zbliżyć, wtedy system ściągnie odpowiednią kwotę za przejazd. Niestety, gdybyśmy zapomnieli, zapłacimy za przejazd do końca trasy (pętli). Dla przyjezdnych i sporadycznych podróżnych pozostaną bilety, które będą droższe; przejazd 10 min (3 zł normalny), bilet 40 min, dobowe itp., bez podziału na strefy.

Karta ta będzie też mogła mieć wiele innych możliwości w przyszłości.

Dyrektor ZTM wraz ze swoimi pracownikami odpowiadali na pytania mieszkańców. Jednym z pytań było konieczność udostępnienia danych pasażera wraz z numerem PESEL. Dyrektor zapewnił wszystkich, że dane zostają w ZTM, są jednak niezbędne dla założenia imiennej karty.

Na koniec spotkania pracownicy ZTM bezpłatnie robili zdjęcia do karty PEKA i zbierali wnioski.

Katarzyna Czarnecka

photo description
photo description
photo description
photo description
Wróc do listy