Konsultacje społeczne - reportaż

Opublikowano: 14.09.2014

W dniu 11.09.2014 w szkole Podstawowej nr 55 odbyły się pierwsze konsultacje, po przedstawieniu przez Zarząd Dróg Miejskich koncepcji nowej Folwarcznej.

Krótki program na temat konsultacji można zobaczyć na stronie WTK: http://wtkplay.pl/video-id-13139-beda_konsultowac_przebudowe_ul_folwarcznej

Przybyła dość liczna grupa zainteresowanych mieszkańców, by zgłosić swoje uwagi i zastrzeżenia co do niektórych zaproponowanych rozwiązań. Najwięcej kontrowersji wzbudziło rondo w pobliżu osiedla oraz łącznik z tymże. Przypomnieć należy, że zgodnie z ustaleniami jakie zapadły na spotkaniu marcowym, takie rozwiązanie zostało wykluczone przez wszystkich uczestników ustaleń (w tym przez Przystanek Folwarczna). Kolejne wątpliwości budziło usytuowanie pierwszego ronda (ul.Piwna - ul.Stalowa); mieszkańcy proponowali przesunięcie go bliżej terenów zielonych (teren porośnięty krzakami, pobocze obecnej drogi w kierunku ul. Piwnej od strony Abpa Dymka).

Uwagi dotyczyły też usytuowania przystanku autobusowego ( bliżej osiedla lub szkoły ). Wracając do tej kwestii podpowiadamy, że istnieje możliwość zatwierdzenia dwóch przystanków z tym, że jeden z nich byłby przystankiem na żądanie.

Przedstawiciele ZDM-u przyznali, że nie zapoznali się jeszcze z pisemnymi uwagami mieszkańców (należało je zgłosić do 07.09.2014), i to spotkanie ma służyć podsumowaniu zebranych uwag w pierwszym etapie planowania inwestycji. Proceduralnie, odbędą się jeszcze kolejne konsultacje zanim finalnie poznamy ostateczny projekt drogi. Należy przyznać, że zaczyna pojawiać się efekt naszych dotychczasowych działań. Po pierwsze: urzędy zaczynają liczyć się z mieszkańcami, a nasza RO uczyć od nas, jak powinny wyglądać konsultacje (choć jeszcze forma informacji pozostawia wiele do życzenia). Wierzymy jednak, że choć to rok wyborczy, nie są to jedynie jaskółki nadchodzącej wiosny, a krok w kierunku prawdziwej współpracy.

Jednym z istotnych pytań z sali było to o środki i termin realizacji inwestycji. Tu jednak zaczęły się schody. Nie otrzymaliśmy konkretnych odpowiedzi na oba pytania. Przewidziany koszt budowy drogi to ok. 24 mln zł. Na razie brakuje środków. Jest jednak szansa aby się znalazły. Istnieje możliwość, że wraz z przebudową estakady Katowickiej (środki unijne) i nam coś spadnie do zagospodarowania. Czy jednak nasze miasto otrzyma te środki, o których decyduje przecież centrala w Warszawie?

My jednak nie składamy broni i zamierzamy do kolejnej sesji budżetowej przygotować się jak należy!

Z pozdrowieniami
Krzysztof Bartosiak

Wróc do listy