"Cenna" ulica!

Opublikowano: 27.05.2014

Jest w naszej dzielnicy taka ulica, o której ostatnio robi się coraz głośniej. Mam tu na myśli ulicę… Żelazną!

Zapomniana przez służby miejskie (ZDM, Aquanet) w ostatnim czasie jest bodaj najpopularniejsza. Jeszcze nie umilkły echa plebiscytu na najgorszy chodnik w naszym mieście, a już miasto rzuca (bo nie można nazwać tego inaczej) kolejne kłody pod nogi tutejszym mieszkańcom.

Na Żelaznej została uruchomiona procedura wykupu mieszkań komunalnych. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie... cena za metr kwadratowy. Zacytujmy tutaj opinię mieszkańców:

"Trudno zgodzić się z tak wysoką ceną, t.j. ok. 4200 zł za metr, za mieszkania, które nie mieszczą się nawet w podstawowych standardach. Budynki są stare, mają prawie 70 lat; nigdy nie były ocieplone, stąd wilgoć i grzyb w środku; stare instalacje wodno-kanalizacyjne, elektryczne; dach do generalnego remontu, zagrażający życiu mieszkańców i przechodniów; ogrzewanie i ciepła woda we własnym zakresie, to tylko niektóre niedogodności. Jednym zdaniem stan techniczny budynku jest bardzo zły".

Maciej Machyński

"W imieniu mieszkańców mogę tylko dodać, że oczekujemy rzetelnej wyceny mieszkań. Mieszkałam na Żelaznej kilkadziesiąt lat, teraz mieszka tam moja mama, wiem jak wyglądają mieszkania, jakie są warunki. Dziadkowie otrzymali przydział na mieszkanie w 1946 r. i musieli dużo swojej pracy włożyć, żeby można było "po ludzku" mieszkać, potem rodzice ciągle przeprowadzali jakieś remonty a efektów nie widać. Rozumiem rozgoryczenie mieszkańców."

Katarzyna Czarnecka

Przytaczam tylko dwie opinie, lecz kto zna tę ulicę na pewno uwierzy mieszkańcom, a kto nie zna - po obejrzeniu dokumentacji zdjęciowej pewnie podzielał będzie ich zdanie. Gwoli ścisłości dodać należy, iż mieszkańcy maja prawo do ulgi (niektórzy, choć jest ich niewielu, nawet 90%). Dajmy na to mieszkanie o powierzchni 60 m2 zostało wycenione na 250 tys. złotych. Pewnie ktoś powie: 10% wartości daje tylko 25 tys. złotych i stajesz się szczęśliwym posiadaczem własnego "M". Jednak mieszkania te nadają się do generalnego remontu. Mieszkańcy mają słuszność twierdząc, że wycena jest wykonana nierzetelnie.

Zresztą w Operatach szacunkowych porównuje się mieszkania nowsze, np. Osiedle Przemysława czy bloki mieszkalne na Nowym Mieście. O niechlujstwie biura nieruchomości niech świadczy fakt... odmłodzenia jednego z bloków tylko o 12 lat (mieszkaniec, który wykupił już swoje mieszkanie zgłosił to Wydziałowi Gospodarki Nieruchomościami i co? Uzyskał lakoniczną odpowiedź, że to nie ma wpływu na wycenę!

Postanowiliśmy działać. Stowarzyszenie złożyło pismo na ręce radnego Klubu PRO Macieja Przybylaka. Radny w naszym imieniu złożył interpelację (obecnie oczekujemy odpowiedzi). Lecz nasuwa się tutaj smutny wniosek. Miasto potrzebuje środków finansowych (niestety jesteśmy mocno zadłużeni), a najłatwiej przecież „oskubać” zwykłego Kowalskiego, tylko ten już nie ma skąd brać i najzwyczajniej w świecie się zbuntuje!

Twierdzono kiedyś powszechnie, że przysłowia są mądrością narodu, czemu więc nikt w mieście nie pamięta, że chytry dwa razy traci? Jeśli miasto nie sprzeda lokali to nie będzie gotówki, a budynki i tak trzeba utrzymywać! Nie twierdzę tego bezpodstawnie. Kluby radnych PRO oraz Platformy Obywatelskiej na bodaj sesji kwietniowej wyszły z propozycją programu wykupu nowych lokali komunalnych (to znaczy tych wybudowanych przez ZKZL). Propozycja zakłada uzyskanie prawa do wykupu po zamieszkaniu ok. 20-30 lat, a w czynsz ma być wliczona już rata za lokal. Czy warto więc mieszkańcowi Żelaznej stać się właścicielem obecnego M? Czy może ta propozycja to tylko kiełbasa wyborcza, a może już na ten teren z budynkami i lokatorami jest kupiec? Albo...

Nie będziemy już gdybać. Mamy czas do 24.06, wtedy to mieszkańcy mają wyznaczone spotkanie w WGN celem podpisania protokołu, będącego podstawą sporządzenia aktu notarialnego.

"Teraz, gdy już nauczyliśmy się latać w powietrzu jak ptaki, pływać pod wodą jak ryby, brakuje nam tylko jednego: nauczyć się żyć na ziemi jak ludzie". (G.B. Shaw)

Krzysztof Bartosiak

photo description
photo description
photo description
photo description
photo description
photo description
photo description
photo description
Wróc do listy